APPLAUSE
Od škodljivih do uporabnih tujerodnih rastlin z aktivnim vključevanjem prebivalcev
Serija izdelkov iz lesa in papirja, ki je nastala v okviru projekta APPLAUSE, obravnava nerešena vprašanja v povezavi z invazivnimi rastlinskimi vrstami v Mestni občini Ljubljana, pri čemer upošteva principe zero-waste pristopa in krožnega gospodarstva. Odstranjene invazivne tujerodne rastline pri nas trenutno kompostiramo ali sežigamo, v okviru 3-letnega projekta pa je društvo Trajna vodilo proces izdelave proizvodnih načrtov in prototipov izdelkov iz invazivnih rastlin, ki jih bodo občani ob pomoči izkušenih mojstrov izdelovali v novih javno dostopnih delavnicah za les in ročno izdelavo papirja na Povšetovi v Ljubljani. Oblikovanje izdelkov je postalo predmet raziskave, v kateri smo se spraševali, kako bi lahko izbrane skupine meščank in meščanov – družine, šolski otroci in njihovi učitelji ter DIY-skupnosti – smiselno uporabili naše kreativne predloge. Z odkrivanjem in analiziranjem njihovih potreb smo si prizadevali oblikovati izdelke, ki bi ozaveščali o problematiki invazivnih vrst in proizvodnji “naredi sam”, projektnim partnerjem, kot sta Trajna in JP VOKA SNAGA, pa omogočali udejanjanje novih poslovnih priložnosti. Uporaba ustvarjalnih veščin lokalnih produktnih oblikovalcev, grafičnih oblikovalcev in ilustratorjev ter naše bogate izkušnje pri oblikovanju z biomaso invazivnih rastlin so nam omogočile izdelavo prototipov inovativnih in trajnostnih izdelkov. Edinstvena zbirka izdelkov tako oživlja raznolike materialne kulture, proizvodne metode in ekonomske prakse, ki bodo lahko opolnomočile prebivalce mesta Ljubljana in jih podprle pri sprejemanju trajnostnih življenjskih slogov.
Izdelki so bili oblikovani v sodelovanju s produktnima oblikovalcema Matijo M. Biloslavom in Rokom Oblakom, grafično oblikovalko Mino Arko, ilustratorko Kajo Avberšek, Biotehniško fakulteto (Oddelek za lesarstvo in tehnologijo), gozdarskim podjetjem Tisa, Mestno občino Ljubljana in JP VOKA SNAGA.
Serija DIY-pohištva z izvedbenimi načrti je bila oblikovana za izdelavo v javni delavnici za les v Ljubljani. Pohištvo s spremljajočim katalogom bo v okviru projekta Divja domačnost predstavljeno leta 2021 na sejmu Salone del Mobile v okviru razstave [Tunel 29]: oblikovanje za postapokaliptični svet. Izdelki in katalog so bili oblikovani v sodelovanju z Matijo Milkovičem Biloslavom in Renato Šifrar. Pohištvo je bilo nagrajeno z znakom odličnosti “Made in Slovenia”, ki ga podeljuje Center za kreativnost (MAO).
Med projektom APPLAUSE smo za otroke osnovnih šol organizirali več kot 70 delavnic oblikovanja iz lesa in ročne izdelave papirja. Otroci so se na delavnicah naučili, kako na ustvarjalen način uporabljati biomaso invazivnih rastlin ter ob tem podpirati življenje živali in rastlin v lokalnih ekosistemih. Gnezdilnica je bila zasnovana v sodelovanju s Katarino Lampič.
“Naredi sam” papirnati lončki in ročna stiskalnica za brizganje papirne kaše so bili zasnovani tako, da omogočajo zamenjavo plastičnih lončkov z biološko razgradljivimi lončki iz rastlinske biomase invazivnih rastlin. Ko sadika preraste lonček, jo lahko presadimo v večji lonec ali neposredno v zemljo. Oblikovano v sodelovanju z Rokom Oblakom.
Zbirka potujočih rastlin je didaktično orodje, ki na igriv način predstavi zgodovinske pripovedi o invazivnih vrstah. Izdelek deluje kot serija “naredi sam” grafik in pedagoško orodje za terensko delo. Izdelali smo ga v sodelovanju s Kajo Avberšek kot rezultat umetniške rezidence fundacije Agosto v Pragi.
Fotografije: Klemen Ilovar